czwartek, 29 września 2011

Rok akademicki 2011/2012 czas zacząć!

Tak Kochani, no i prawie po wakacjach! Wkrótce rozpoczęcie roku akademickiego i mnie, jak i niektórym z Was, skończą się wakacje:)


Mam nadzieje, że wszyscy wkroczymy w ten nowy rok z dużym zapałem do nauki i humorem.
Pozdrawiam i życzę ciepłych i słonecznych, ostatnich, wolnych dni...

wtorek, 27 września 2011

Róże z jesiennych liści

Nie będę wrzucać całego scenariusza zajęć, ponieważ musiała bym go napisać, ale jeśli chodzi o cele to na pewno wykonywanie takich różyczek wpływa na:
- uwolnienie od napięć psychicznych
- polepszenie koordynacji wzrokowo- ruchowej
- usprawnianie motoryki małej,
- utrwalanie nazw drzew
A pod spodem wrzucam Wam zdjęcia wykonanych prze zemnie demonstracyjnych różyczek z liści klonu.
Pozdrawiam gorąco!





niedziela, 25 września 2011

Październikowy plan zajęc kulinarnych

Jak w temacie, wrzucam na bloga mój październikowy plan, o to i on:


MIESIĘCZNY PLAN ZAJĘĆ DLA I i II KLASY PRZYSPOSABIAJĄCEJ DO PRACY - KULINARIA
W OREW NA ROK SZKOLNY 2011/2012
Plan zajęć realizowany jest na podstawie programu edukacyjno – wychowawczego w klasie przysposabiającej do pracy
w OREW PSOUU KOŁO w Bytomiu pt: „ Damy radę!”, autor: Ł. Kubieniec, nr programu:

Cel ogólny:
• wykształcenie praktycznych umiejętności kulinarnych niezbędnych w dorosłym życiu

Cele szczegółowe:
• doskonalenie umiejętności bezpiecznego posługiwania się sprzętem AGD ułatwiającym pracę w kuchni oraz poznanie jego wszechstronnego zastosowania,
• nauczenie się komponowania codziennego jadłospisu oraz doboru przykładowego menu na odświętne okazje z wykorzystaniem pełnowartościowych produktów,
• poznanie zasad zdrowego odżywiania i jego znaczenia dla rozwijającego się organizmu,
• doskonalenie umiejętności samodzielnego przygotowywania śniadań i kolacji,
• nauka pieczenia prostych ciast, ciasteczek oraz przyrządzania innych deserów,
• zdobywanie umiejętności gotowania prostych dań obiadowych, przygotowywania sałatek i surówek,
• uczenie się sporządzania listy zakupów artykułów spożywczych niezbędnych w kuchni na bieżąco oraz potrzebnych na zaplanowane potrawy,
• doskonalenie umiejętności nakrywania do stołu oraz kulturalnego zachowania się.


Metody nauczania wg Szloska:
• podająca
• eksponujące
• programowa
• praktycznego działania
• problemowa

Forma pracy:
• indywidualna
• zbiorowa
• grupowa
Treści nauczania:

Przy realizacji treści nauczania i wychowania następujące czynności wykonywane są podczas wszystkich zajęć kulinarnych z przyrządzaniem potraw:
I. Zasady bezpieczeństwa i higieny pracy podczas przygotowywania posiłków, podawania, pieczenia.
II. Prawidłowe i estetyczne nakrywanie do stołu:
1. Nakrywanie obrusu do stołu.
2. Układanie serwetek, podkładek na stole.
3. Odliczanie i prawidłowe układanie sztućców, szklanek, talerzy.
4. Ustawianie na stole przygotowanych potraw, napojów.
5. Dbanie o estetykę na stole – nakrycie dzienne i okolicznościowe (np. nakrycie odpowiedniego obrusu, postawienie kwiatów w wazonie, dekoracja stołu odpowiednia do danego święta).
III. Dbanie o prawidłowe zachowanie przy stole w trakcie oraz po posiłku.
IV. Obsługiwanie siebie oraz innych przy stole:
- nakładanie potraw i deserów na talerz
- nalewanie napojów
V. Mycie, wycieranie naczyń.
VI. Obsługa AGD (zmywarka, lodówka, kuchenka, czajnik).
VII. Właściwe przechowywanie żywności – utrzymanie porządku w lodówce
VIII. Recykling śmieci
IX. Plan zajęć:


06-10-2011r. Sałatka warzywna
–karty pracy,
–warzywa: marchew, seler, ziemniaki, pietruszka, kukurydza, groszek, ogórki kiszone, jaja
–majonez
–sól, pieprz
PRZEBIEG:
1.Przygotowanie siebie (fartuszki) oraz stanowiska do zajęć (deseczki do krojenia, ściereczki, noże, talerzyki, miski)
2.Przedstawienie tematu zajęć oraz określenie zadań z podziałem na poszczególne osoby
3.Przygotowanie składników potrzebnych do wykonania sałatki(mycie, obieranie)
4.Odpowiednia obróbka składników (krojenie, szatkowanie)
5.Przygotowanie sałatki zgodnie z przepisem oraz zachowaniem bezpieczeństwa podczas pracy
6.Uporządkowanie stanowiska pracy po skończonych zajęciach
7.Nakrycie do stołu oraz degustacja wykonanej sałatki.
8.Wklejenie i omówienie kart pracy

13-10-2011r. Zapiekanka ziemniaczana z kiełbasą
– karty pracy
– 1,5 kg ziemniaków
– 2 cebul2
– 3 ząbki czosnku
– 500 g kiełbasy
– 200 g startego żółtego sera
– 300 ml śmietany
– 1 jajko
– olej
– gałka muszkatołowa
– wegeta
– pieprz

PRZEBIEG:
1.przygotowanie siebie (fartuszki) oraz stanowiska do zajęć (deseczki do krojenia, ściereczki, noże, talerzyki, naczynie żaroodporne)
2.przedstawienie tematu zajęć oraz określenie zadań z podziałem na poszczególne osoby
3.przygotowanie składników potrzebnych do wykonania zapiekanki (mycie i ugotowanie ziemniaków)
4.odpowiednia obróbka składników (krojenie kiełbasy, cebuli i czosnku, obranie ugotowanych ziemniaków)
5.przygotowanie zapiekanki zgodnie z przepisem oraz zachowaniem bezpieczeństwa podczas pracy
6.uporządkowanie stanowiska pracy po skończonych zajęciach
7.nakrycie do stołu oraz degustacja wykonanej zapiekanki.

20-10-2011r. Zupa pieczarkowa z ziemniakami
–0,5 kg pieczarek
–0,5 kg ziemniaków
–cebula
–margaryna
–wywar warzywny 3 litry
–śmietana kwaśna
–sól, wegeta
–pieprz

PRZEBIEG:
1.przygotowanie siebie (fartuszki) oraz stanowiska do zajęć (deseczki do krojenia, ściereczki, noże, talerzyki, miski, garnek, rękawice kuchenne)
2.przedstawienie tematu zajęć oraz określenie zadań z podziałem na poszczególne osoby
3.odpowiednia obróbka składników (mycie, krojenie, szatkowanie)
4.przygotowanie zupy zgodnie z przepisem oraz zachowaniem bezpieczeństwa podczas pracy
5.nakrycie do stołu oraz degustacja potrawy.

27-10-2011r. Zapiekanki z serem i wędliną
- kromki chleba
- ser żółty
- salami
- masło czosnkowe
- pomidory

PRZEBIEG:
1.przygotowanie siebie (fartuszki) oraz stanowiska do zajęć (deseczki, noże, talerzyki)
2.przedstawienie tematu zajęć oraz określenie zadań z podziałem na poszczególne osoby
3. przygotowanie składników potrzebnych do wykonania potrawy
4.odpowiednia obróbka składników (przygotowanie masła czosnkowego)
5.przygotowanie potrawy zgodnie z przepisem oraz zachowaniem bezpieczeństwa podczas pracy
6.uporządkowanie stanowiska pracy po skończonych zajęciach
7.nakrycie do stołu oraz degustacja wykonanej potrawy.

sobota, 24 września 2011

Zajęcia kulinarne - "Racuchy z jabłkami"

Kolejny przepis na przepyszne racuszki z jabłkami!
Polecam!



Składniki:
na ciasto:
• 3 szklanki mąki
• 1 szklanka mleka
• 2 duże jajka
• 1 łyżka oleju (dodana do ciasta)
• 1 łyżeczka proszku do pieczenia
• 2 łyżki cukru waniliowego
• 0,5 łyżeczki soli
• 1 łyżeczka cynamonu
• 1/3 szklanki cukru
nadzienie:
• 2 - 3 jabłka



Sposób przyrządzenia:
1.Jabłka obieramy i kroimy w plasterki.
Posypujemy cukrem wanilinowym, cynamonem i 2 łyżkami zwykłego cukru. Mieszamy i dostawiamy.
2. W dużej misce mieszamy mąkę z proszkiem do pieczenia, mlekiem, jajkami, cukrem. Ewentualnie dolewamy wody, gdyż ciasto powinno mieć konsystencję gęstej śmietany.
3. Dodajemy jabłka, mieszamy i odstawiamy na 20 minut.
4. Smażymy na średnim ogniu na mocno rozgrzanym oleju, z obu stron na złoto.
5. Po zdjęciu z patelni można osączyć na ręczniku papierowym. Podawać posypane cukrem. Na koniec dekorujemy listkami mięty.
Smacznego!

Zajęcia kulinarne - Zupa po cygańsku

Tak Kochani! To kolejna potrawa, jaką udało nam się przygotować. Zupa wyszła naprawdę smaczna, wszyscy najedli się do syta. Co najważniejsze dla każdego wystarczyło, a także czasowo udało nam się wyrobić - choć obawiałam się tego najbardziej! Niestety, po mimo pysznego efektu końcowego, zajęcia przebiegały w dużym harmiderze.
A o to przepis:

Zupa po cygańsku

Składniki:
• 1 kg papryki
• 1/2 kg cebuli
• 2 ćwiartki z kurczaka
• 3 ziemniaki
• włoszczyzna:3 marchewki, pietruszka, por, seler
• 1 kg kiełbasy
• 3 łyżki przecieru pomidorowego
• przyprawy: pieprz, sól, ziele angielskie, majeranek, liść laurowy
Ponadto:
• świeża nać pietruszki do dekoracji


Sposób przyrządzenia:

Ugotować wywar: do 3 litrów wody włożyć obrane i pokrojone na pół marchewki, pietruszkę, por przecięty wzdłuż oraz seler. Dorzucić kostkę bulionowa oraz ziele angielskie i listki laurowe. Gotować na średnim ogniu.

W tym czasie pokroić kiełbasę oraz paprykę w kosteczkę, a cebule w piórka. Podsmażyć cebulę, kiełbasę i paprykę na patelni.

Miękkie warzywa wyjąć z garnka na talerz. Do wywaru wrzucić pokrojone w kostkę ziemniaki. Marchewkę pokroić w talarki.

Gdy ziemniaki w wywarze będą juz miękkie, wrzucić zawartość patelni do garnka z wywarem oraz pokrojoną w talarki marchewkę.

Dodać koncentrat pomidorowy. Wymieszać dokładnie, doprawić solą i pieprzem. Pogotować zupę razem przez chwile.

Na koniec udekorować świeża natką pietruszki.

Zajęcia kulinarne - "Sałatka owocowa"

Kochani! Pierwsze zajęcia z gotowania za nami!
Wspólnymi siłami przygotowaliśmy pyszną sałatkę owocową.
Załączam do posta wykorzystane na lekcji karty pracy.
Pozdrawiam i życzę smacznego!



Składniki:

• grejpfrut,
• 2-3 banany,
• 2 kiwi,
• 2 brzoskwinie,
• owoce sezonowe:
• 3 śliwki,
• gruszka,
• 3 jabłka,
• garść winogron,
• 2 łyżki soku z cytryny,
Ponadto:
• listki mięty do dekoracji

Sposób przyrządzenia:

Z listy składników można wybrać swoje ulubione owoce.
Owoce należy umyć, obrać i pokroić na małe kawałeczki.
Wrzucić do miski i delikatnie wymieszać.
Skropić sokiem z cytryny, przyprawić cukrem i cynamonem.
Na koniec udekorować listkami mięty i podawać od razu.

niedziela, 18 września 2011

Z okazji 80tych urodzin!

Kochani! Pragnę Wam zaprezentować kolejną wykonaną przeze mnie na zamówienie księgę, tym razem z okazji 80-tych urodzin.
Zapraszam do oglądania :)



poniedziałek, 12 września 2011

Miesięczny plan zajęć kulinarnych w PDP

Drodzy nauczycie i terapeuci!
W poniższym poście pragnę zamieścić miesięczny plan zajęć kulinarnych mojego autorstwa. Niestety tabele są w postaci obrazka jpg; gdyż po wklejeniu ich do posta były kompletnie nieczytelne. Zapraszam do lektury!

MIESIĘCZNY PLAN ZAJĘĆ DLA I i II KLASY PRZYSPOSABIAJĄCEJ DO PRACY - KULINARIA
W OREW NA ROK SZKOLNY 2011/2012


Plan zajęć realizowany jest na podstawie programu edukacyjno – wychowawczego w klasie przysposabiającej do pracy
w OREW PSOUU KOŁO w Bytomiu pt: „ Damy radę!”, autor:
Ł. Kubieniec

Cel ogólny:
• wykształcenie praktycznych umiejętności kulinarnych niezbędnych w dorosłym życiu

Cele szczegółowe:
• doskonalenie umiejętności bezpiecznego posługiwania się sprzętem AGD ułatwiającym pracę w kuchni oraz poznanie jego wszechstronnego zastosowania,
• nauczenie się komponowania codziennego jadłospisu oraz doboru przykładowego menu na odświętne okazje z wykorzystaniem pełnowartościowych produktów,
• poznanie zasad zdrowego odżywiania i jego znaczenia dla rozwijającego się organizmu,
• doskonalenie umiejętności samodzielnego przygotowywania śniadań i kolacji,
• nauka pieczenia prostych ciast, ciasteczek oraz przyrządzania innych deserów,
• zdobywanie umiejętności gotowania prostych dań obiadowych, przygotowywania sałatek i surówek,
• uczenie się sporządzania listy zakupów artykułów spożywczych niezbędnych w kuchni na bieżąco oraz potrzebnych na zaplanowane potrawy,
• doskonalenie umiejętności nakrywania do stołu oraz kulturalnego zachowania się.

Metody nauczania wg Szloska:
• podająca
• eksponujące
• programowa
• praktycznego działania
• problemowa

Forma pracy:
• indywidualna
• zbiorowa
• grupowa

Treści nauczania:

Przy realizacji treści nauczania i wychowania następujące czynności wykonywane są podczas wszystkich zajęć kulinarnych z przyrządzaniem potraw:
I. Zasady bezpieczeństwa i higieny pracy podczas przygotowywania posiłków, podawania, pieczenia.
II. Prawidłowe i estetyczne nakrywanie do stołu:
1. Nakrywanie obrusu do stołu.
2. Układanie serwetek, podkładek na stole.
3. Odliczanie i prawidłowe układanie sztućców, szklanek, talerzy.
4. Ustawianie na stole przygotowanych potraw, napojów.
5. Dbanie o estetykę na stole – nakrycie dzienne i okolicznościowe (np. nakrycie odpowiedniego obrusu, postawienie kwiatów w wazonie, dekoracja stołu odpowiednia do danego święta).
III. Dbanie o prawidłowe zachowanie przy stole w trakcie oraz po posiłku.
IV. Obsługiwanie siebie oraz innych przy stole:

- nakładanie potraw i deserów na talerz
- nalewanie napojów
V. Mycie, wycieranie naczyń.
VI. Obsługa AGD (zmywarka, lodówka, kuchenka, czajnik).
VII. Właściwe przechowywanie żywności – utrzymanie porządku w lodówce
VIII. Recykling śmieci

IX. Plan zajęć:


czwartek, 8 września 2011

SCENARIUSZ ZAJEC DO TEMATU O ZDROWEJ ŻYWNOŚĆI

Kochani! Przedstawiam Wam pierwszy scenariusz lekcji z zajęć kulinarnych pt. "Zdrowa żywność".

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA KLASY I i II
PRZYSPOSABIAJĄCEJ DO PRACY – ZAJĘCIA KULINARNE


Prowadzący: Zając Joanna
Data: 08.09.2011r.
Temat: Zdrowa żywność.
Cele:
- zrozumie, że odżywianie jest prawidłowe i zdrowe, gdy w codziennym jadłospisie znajdują się produkty urozmaicone tj. ze wszystkich grup.
- dowie się gdzie i jak należy przechowywać żywność, by nie traciła wartości odżywczych, smakowych i nie ulegała szybkiemu zepsuciu.
- udoskonali umiejętności rozpoznawania produktów po ich cechach i właściwościach odbieranych za pomocą zmysłów.
- rozwinie umiejętność kojarzenia faktów, informacji i wyciągania wniosków.

Metody:
• oglądowe - pokaz
• słowne - pogadanka, opis
• praktyczne - ćwiczebne

Formy pracy:
- indywidualna,
- grupowa,
- zespołowa.

Środki dydaktyczne:

- tekst z wierszem Jana Brzechwy „Na straganie”,
- „Piramida zdrowia”
- ilustracje przedstawiające owoce i warzywa
- etykiety „OWOCE”, „WARZYWA”
- karty pracy
- zagadki
- malowanka tematyczna i kredki
- świeże owoce i warzywa

Czas: 4 godziny lekcyjne
Przebieg zajęć:

I Wstęp:
1. Powitanie.
2. Zapisanie tematu zajęć przez nauczyciela na tablicy. Uczniowie zapisują temat w zeszycie.
3. Wprowadzenie do tematu lekcji - rozwiązywanie zagadek (ZAŁ NR 1), pogadanka.

II Rozwinięcie:
4. Grupowanie ilustracji do odpowiednich kategorii: OWOCE – WARZYWA

5. Pogadanka na temat zdrowego odżywiania się – przedstawienie „piramidy zdrowia” (ZAŁ. NR 2)
6. Czytanie przez nauczyciela wiersza Jana Brzechwy „Na straganie”. Rozmowa na temat wiersza (po pierwszym przeczytaniu wiersza przez nauczyciela uczniowie wypowiadają się swobodnie na temat wiersza, następnie nauczyciel podaje pytania i prosi aby dzieci słuchając zastanowiły się nad pytaniami .Swobodne wypowiedzi dzieci na temat ulubionych warzyw i potraw z warzyw)
7. Zaprezentowanie wystawy żywności . Zwrócenie uwagi na wygląd i nazwy warzyw i owoców.
8. Zabawa dydaktyczna " Co to jest".
Do degustacji prowadzący zaprasza chętnych. Dziecko bada produkt żywnościowy zmysłami: węchem i smakiem. Głośno określa jego cechy charakterystyczne. Pozostałe dzieci, w oparciu o te cechy muszą odgadnąć nazwę produktu.
9. Wykonywanie pracy plastycznej: kolorowanka (ZAŁ. NR 3)

III Zakończenie:
- uczniowie wklejają do zeszytów karty pracy
- ocena uczniów
- podziękowanie i pożegnanie dzieci.


KARTY PRACY:

ZAŁ NR 1 - ZAGADKI:
Zagadka I
Kwaśne lub słodkie. Ogonek posiada.
Kiedy jest dojrzałe – to na ziemię spada.
Co to jest? (jabłko)

Zagadka II
Jest czerwony z każdej strony, barszczyk z niego też czerwony.
Ma gruby brzuszek i ogonek mały – będzie z niego barszczyk doskonały. (burak)

Zagadka III
Dobra gotowana, dobra i surowa.
Choć nie pomarańcza, a pomarańczowa. (marchew)

Zagadka IV
Z ziemi ją wybrano, w pęczki powiązano.
Smaczna jest w kanapce, pyszna ze śmietaną. (rzodkiewka)

Zagadka V
Latem w ogrodzie wyrósł zielony,
a zimą - w beczce leży kiszony. (ogórek)

Zagadka VI
Nie pomylisz go z ogórkiem, bo ma pomarańczową skórkę,
a w dodatku z każdej strony jest okrągły i czerwony. (pomidor)

Zagadka VII
To dobrze znana roślina strączkowa,
Może być „jaśkiem”, albo szparagowa. (fasola)

Zagadka VIII
Co to za piękna pani, sukienek wiele na niej,
powiem wam w sekrecie, czasem z twarogiem ją jecie. (cebula)

Zagadka IX
Ząbki ostre, ząbki białe,
Na przyprawę doskonały. (czosnek)

Zagadka X
Ma kształt żarówki, lecz wcale nie świeci,
Gdy jest dojrzała, zjadają ją dzieci. (gruszka)

Zagadka XI
Skórka fioletowa, a miąższ pod nią złoty,.
Smakuje wybornie, wszyscy wiemy i tym. (śliwka)

Zagadka XII
Owoc żółty, dużo kwasu,
trudno zjeść go bez grymasu. (cytryna)

zał. nr 2
ZAŁ. NR 3

środa, 7 września 2011

Karteczkowo

Przedstawiam wszystkim, pierwszą w roku szkolnym 2011/2012 kartkę okolicznościową wykonaną podczas indywidualnych zajęć z podopieczną.

Karteczka została wykonana z okazji 50tych urodzin mamy uczennicy. Tak więc dołączam się i składam najpiękniejsze i najserdeczniejsze życzenia!

Wszystkiego najlepszego!

wtorek, 6 września 2011

KLASA PRZYSPOSABIAJĄCA DO PRACY

Kochani!

Rozpoczęcie roku szkolnego za nami, w związku z tym od poniedziałku ruszyliśmy do pracy pełną parą :)

Przede mną wyzwanie - zajęcia kulinarne w klasie przysposabiającej do pracy.

Wyzwanie? NIE! To powiązanie przyjemnego z pożytecznym :) Mam już kilka planów, między innymi stworzenie książki kucharskiej, w której znajda się te potrawy, które wspólnie stworzymy podczas naszych zajęć. A teraz wracam do pracy, ponieważ jestem w trakcie pisania programu.

Pozdrawiam cieplutko

czwartek, 1 września 2011

Rozpoczęcie roku szkolnego 2011/2012 !


Nadszedł ten dzień ... dzień rozpoczęcia roku szkolnego 2011/2012 :)W tym roku spędziłam go w OREW'ie - tak jest - od 1 września pracuje jako nauczyciel wspomagający. Jestem bardzo dumna, a zarazem szczęśliwa, że będę mogła się wykazać i zaangażować. Mam ogromny zapał, setki pomysłów i energii do pracy z dziećmi z głębszym upośledzeniem umysłowym, które mam nadzieje wdrożyć. Moje pierwsze wyzwanie to ... zajęcia kulinarne, więc zabieram się do pisania programu, planu zajęć i kompletowania przepisów.
Może ktoś z Was ma ciekawe pomysły na prostą książkę kucharską, przepisy itp. materiały, które mogły by ułatwić mi pracę.

Pozdrawiam gorąco i czekam na maile !
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...