czwartek, 8 września 2011

SCENARIUSZ ZAJEC DO TEMATU O ZDROWEJ ŻYWNOŚĆI

Kochani! Przedstawiam Wam pierwszy scenariusz lekcji z zajęć kulinarnych pt. "Zdrowa żywność".

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA KLASY I i II
PRZYSPOSABIAJĄCEJ DO PRACY – ZAJĘCIA KULINARNE


Prowadzący: Zając Joanna
Data: 08.09.2011r.
Temat: Zdrowa żywność.
Cele:
- zrozumie, że odżywianie jest prawidłowe i zdrowe, gdy w codziennym jadłospisie znajdują się produkty urozmaicone tj. ze wszystkich grup.
- dowie się gdzie i jak należy przechowywać żywność, by nie traciła wartości odżywczych, smakowych i nie ulegała szybkiemu zepsuciu.
- udoskonali umiejętności rozpoznawania produktów po ich cechach i właściwościach odbieranych za pomocą zmysłów.
- rozwinie umiejętność kojarzenia faktów, informacji i wyciągania wniosków.

Metody:
• oglądowe - pokaz
• słowne - pogadanka, opis
• praktyczne - ćwiczebne

Formy pracy:
- indywidualna,
- grupowa,
- zespołowa.

Środki dydaktyczne:

- tekst z wierszem Jana Brzechwy „Na straganie”,
- „Piramida zdrowia”
- ilustracje przedstawiające owoce i warzywa
- etykiety „OWOCE”, „WARZYWA”
- karty pracy
- zagadki
- malowanka tematyczna i kredki
- świeże owoce i warzywa

Czas: 4 godziny lekcyjne
Przebieg zajęć:

I Wstęp:
1. Powitanie.
2. Zapisanie tematu zajęć przez nauczyciela na tablicy. Uczniowie zapisują temat w zeszycie.
3. Wprowadzenie do tematu lekcji - rozwiązywanie zagadek (ZAŁ NR 1), pogadanka.

II Rozwinięcie:
4. Grupowanie ilustracji do odpowiednich kategorii: OWOCE – WARZYWA

5. Pogadanka na temat zdrowego odżywiania się – przedstawienie „piramidy zdrowia” (ZAŁ. NR 2)
6. Czytanie przez nauczyciela wiersza Jana Brzechwy „Na straganie”. Rozmowa na temat wiersza (po pierwszym przeczytaniu wiersza przez nauczyciela uczniowie wypowiadają się swobodnie na temat wiersza, następnie nauczyciel podaje pytania i prosi aby dzieci słuchając zastanowiły się nad pytaniami .Swobodne wypowiedzi dzieci na temat ulubionych warzyw i potraw z warzyw)
7. Zaprezentowanie wystawy żywności . Zwrócenie uwagi na wygląd i nazwy warzyw i owoców.
8. Zabawa dydaktyczna " Co to jest".
Do degustacji prowadzący zaprasza chętnych. Dziecko bada produkt żywnościowy zmysłami: węchem i smakiem. Głośno określa jego cechy charakterystyczne. Pozostałe dzieci, w oparciu o te cechy muszą odgadnąć nazwę produktu.
9. Wykonywanie pracy plastycznej: kolorowanka (ZAŁ. NR 3)

III Zakończenie:
- uczniowie wklejają do zeszytów karty pracy
- ocena uczniów
- podziękowanie i pożegnanie dzieci.


KARTY PRACY:

ZAŁ NR 1 - ZAGADKI:
Zagadka I
Kwaśne lub słodkie. Ogonek posiada.
Kiedy jest dojrzałe – to na ziemię spada.
Co to jest? (jabłko)

Zagadka II
Jest czerwony z każdej strony, barszczyk z niego też czerwony.
Ma gruby brzuszek i ogonek mały – będzie z niego barszczyk doskonały. (burak)

Zagadka III
Dobra gotowana, dobra i surowa.
Choć nie pomarańcza, a pomarańczowa. (marchew)

Zagadka IV
Z ziemi ją wybrano, w pęczki powiązano.
Smaczna jest w kanapce, pyszna ze śmietaną. (rzodkiewka)

Zagadka V
Latem w ogrodzie wyrósł zielony,
a zimą - w beczce leży kiszony. (ogórek)

Zagadka VI
Nie pomylisz go z ogórkiem, bo ma pomarańczową skórkę,
a w dodatku z każdej strony jest okrągły i czerwony. (pomidor)

Zagadka VII
To dobrze znana roślina strączkowa,
Może być „jaśkiem”, albo szparagowa. (fasola)

Zagadka VIII
Co to za piękna pani, sukienek wiele na niej,
powiem wam w sekrecie, czasem z twarogiem ją jecie. (cebula)

Zagadka IX
Ząbki ostre, ząbki białe,
Na przyprawę doskonały. (czosnek)

Zagadka X
Ma kształt żarówki, lecz wcale nie świeci,
Gdy jest dojrzała, zjadają ją dzieci. (gruszka)

Zagadka XI
Skórka fioletowa, a miąższ pod nią złoty,.
Smakuje wybornie, wszyscy wiemy i tym. (śliwka)

Zagadka XII
Owoc żółty, dużo kwasu,
trudno zjeść go bez grymasu. (cytryna)

zał. nr 2
ZAŁ. NR 3

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...