SCENARIUSZ ZAJĘĆ KULINARNYCH
Prowadzący: Zając Joanna
Data: 06.10.2011r.
Temat: Sałatka jarzynowa.
Liczba godzin: 3 godziny lekcyjne
Klasa przysposabiająca do pracy
Cel ogólny:
• wykształcenie umiejętności przyrządzenia sałatki jarzynowej
Cele szczegółowe (uczeń):
• potrafi samodzielnie lub z pomocą wymienić składniki z jakich należy przyrządzić sa-łatkę jarzynową
• zna etapy przygotowania sałatki jarzynowej
• potrafi samodzielnie lub z pomocą posługiwać się nożem lub obieraczką tj. obierać i kroić
Cele rewalidacyjne:
• stymulacja węchu, smaku i dotyku
• usprawnianie funkcji manualnych poprzez obieranie i krojenie składników
• kształcenie koncentracji uwagi
• poszerzenie czynnego i biernego słownika
• kształtowanie nawyków prawidłowego posługiwania się narzędziami kuchennymi takimi jak: noże, obieraczki
• usprawnianie czynności posługiwania się sprzętem gospodarstwa domowego -
obsługa kuchenki elektrycznej
Metody nauczania wg Okonia:
• asymilacji wiedzy – pogadanka,
• samodzielnego dochodzenia do wiedzy - odkrywanie
• praktycznego działania
Formy pracy:
• indywidualna,
• zespołowa.
Pomoce dydaktyczne:
• karty pracy,
• składniki potrawy: marchew, seler, ziemniaki, pietruszka, kukurydza, groszek, ogórki kiszo-ne, jaja, majonez, sól, pieprz
• miska
• deski do krojenia
• noże
• fartuchy
• garnek
• duża łyżka
• widelce
• kuchenka elektryczna
Przebieg zajęć:
Zajęcia wstępne:
1. Przywitanie się z uczniami oraz zaproszenie wszystkich do zajęcia miejsca przy stole.
2. Zapisanie tematu zajęć przez nauczyciela na tablicy. Uczniowie w miarę swoich możli-wości przepisują temat do zeszytu bądź przepisują po śladzie zapisany temat w zeszycie przez nauczyciela.
3. Demonstracja składników sałatki oraz pogadanka na temat sposobu jej przyrządzenia.
4. Wklejenie kart pracy do zeszytu oraz ich omówienie.
5. Wklejeniu przepisu do księgi kucharskiej.
Zajęcia właściwe:
6. Przygotowanie siebie (umycie rąk, założenie fartuszka) oraz stanowiska do zajęć (de-seczki do krojenia, noże, talerzyki, miska)
7. Przygotowanie sałatki zgodnie z przepisem oraz zachowaniem bezpieczeństwa podczas pracy:
- określenie zadań z podziałem na poszczególne osoby (zindywidualizowanie pracy i do-stosowanie zadań do możliwości psychofizycznych uczniów):
- przygotowanie i obróbka składników potrzebnych do wykonania sałatki (mycie, obiera-nie, gotowanie, krojenie)
8. Uporządkowanie stanowiska pracy po skończonych zajęciach
9. Nakrycie do stołu oraz degustacja wykonanej sałatki.
Zajęcia końcowe:
10. Podsumowanie zajęć oraz ocena aktywności uczniów.
12. Podziękowanie uczniom za udział w zajęciach.
14. Pożegnanie.
wtorek, 31 stycznia 2012
Scenariusz zajęć - Zdrowa żywność
SCENARIUSZ ZAJĘĆ KULINARNYCH
Prowadzący: Zając Joanna
Data: 06.10.2011r.
Temat: Zdrowa żywność.
Liczba godzin: 3 godziny lekcyjne
Klasa przysposabiająca do pracy
Cel ogólny:
• kształtowanie postawy prozdrowotnej, poznanie zasad zdrowego odżywiania na pod-stawie piramidy żywieniowej
Cele szczegółowe (uczeń):
• wie, że odżywianie jest prawidłowe i zdrowe, gdy w codziennym jadłospisie znajdują się produkty urozmaicone tj. ze wszystkich grup
• potrafi samodzielnie lub z pomocą rozpoznawać, nazywać oraz kategoryzować pro-dukty spożywcze do następujących kategorii: WARZYWA – OWOCE
• zna przykłady produktów spożywczych należących do każdej z grup: zboża, mięso, nabiał i ryby, owoce i warzywa, tłuszcze
Cele rewalidacyjne:
• stymulacja węchu, smaku i dotyku
• kształcenie koncentracji uwagi
• poszerzenie czynnego i biernego słownika
• rozwijanie percepcji wzrokowej i koordynacji wzrokowo- ruchowej,
Metody nauczania wg Okonia:
• asymilacji wiedzy – pogadanka, opis
• praktyczne - ćwiczebne
Formy pracy:
• indywidualna,
• zespołowa.
Pomoce dydaktyczne:
• zagadki - załącznik nr 1
• piramida żywieniowa – załącznik nr 2
• ilustracje przedstawiające różne produkty spożywcze - załącznik nr 3,
• etykiety z napisem: „OWOCE”, „WARZYWA” – załącznik nr 4,
• świeże owoce i warzywa
• cukier, cynamon
• deski do krojenia, fartuszki, noże, miska, łyżka, widelce, małe talerzyki
• Zadanie domowe – zał. nr 6
Przebieg zajęć:
Zajęcia wstępne:
1. Przywitanie się z uczniami oraz zaproszenie wszystkich do zajęcia miejsca przy stole.
2. Wprowadzenie do tematu lekcji - rozwiązanie zagadki, pogadanka.
3. Zapisanie tematu zajęć przez nauczyciela na tablicy. Uczniowie w miarę swoich możli-wości przepisują temat do zeszytu bądź przepisują po śladzie zapisany temat w zeszycie przez nauczyciela.
Zajęcia właściwe:
4. Grupowanie ilustracji do odpowiednich kategorii: OWOCE – WARZYWA
5. Pogadanka na temat zdrowego odżywiania się – zaprezentowanie piramidy żywieniowej.
6. Zaprezentowanie świeżych owoców i warzyw ze zwróceniem uwagi na ich wygląd.
7. Zabawa dydaktyczna "Co to jest, ….?" - uczeń z zakrytymi oczami za pomocą węchu, smaku i dotyku, degustuje świeży owoc lub warzywo określając jego cechy charaktery-styczne. Pozostali w oparciu o te cechy muszą odgadnąć jego nazwę.
8. Wspólne przygotowanie sałatki owocowej - zindywidualizowanie pracy i dostosowanie zadań do możliwości psychofizycznych uczniów.
9. Czynności porządkowe.
10. Konsumpcja przygotowanej sałatki.
11. Wklejenie przez uczniów do zeszytu zadania domowego oraz jego wyjaśnienie przez na-uczyciela.
Zajęcia końcowe:
10. Podsumowanie zajęć oraz ocena aktywności uczniów.
12. Podziękowanie uczniom za udział w zajęciach.
14. Pożegnanie.
Prowadzący: Zając Joanna
Data: 06.10.2011r.
Temat: Zdrowa żywność.
Liczba godzin: 3 godziny lekcyjne
Klasa przysposabiająca do pracy
Cel ogólny:
• kształtowanie postawy prozdrowotnej, poznanie zasad zdrowego odżywiania na pod-stawie piramidy żywieniowej
Cele szczegółowe (uczeń):
• wie, że odżywianie jest prawidłowe i zdrowe, gdy w codziennym jadłospisie znajdują się produkty urozmaicone tj. ze wszystkich grup
• potrafi samodzielnie lub z pomocą rozpoznawać, nazywać oraz kategoryzować pro-dukty spożywcze do następujących kategorii: WARZYWA – OWOCE
• zna przykłady produktów spożywczych należących do każdej z grup: zboża, mięso, nabiał i ryby, owoce i warzywa, tłuszcze
Cele rewalidacyjne:
• stymulacja węchu, smaku i dotyku
• kształcenie koncentracji uwagi
• poszerzenie czynnego i biernego słownika
• rozwijanie percepcji wzrokowej i koordynacji wzrokowo- ruchowej,
Metody nauczania wg Okonia:
• asymilacji wiedzy – pogadanka, opis
• praktyczne - ćwiczebne
Formy pracy:
• indywidualna,
• zespołowa.
Pomoce dydaktyczne:
• zagadki - załącznik nr 1
• piramida żywieniowa – załącznik nr 2
• ilustracje przedstawiające różne produkty spożywcze - załącznik nr 3,
• etykiety z napisem: „OWOCE”, „WARZYWA” – załącznik nr 4,
• świeże owoce i warzywa
• cukier, cynamon
• deski do krojenia, fartuszki, noże, miska, łyżka, widelce, małe talerzyki
• Zadanie domowe – zał. nr 6
Przebieg zajęć:
Zajęcia wstępne:
1. Przywitanie się z uczniami oraz zaproszenie wszystkich do zajęcia miejsca przy stole.
2. Wprowadzenie do tematu lekcji - rozwiązanie zagadki, pogadanka.
3. Zapisanie tematu zajęć przez nauczyciela na tablicy. Uczniowie w miarę swoich możli-wości przepisują temat do zeszytu bądź przepisują po śladzie zapisany temat w zeszycie przez nauczyciela.
Zajęcia właściwe:
4. Grupowanie ilustracji do odpowiednich kategorii: OWOCE – WARZYWA
5. Pogadanka na temat zdrowego odżywiania się – zaprezentowanie piramidy żywieniowej.
6. Zaprezentowanie świeżych owoców i warzyw ze zwróceniem uwagi na ich wygląd.
7. Zabawa dydaktyczna "Co to jest, ….?" - uczeń z zakrytymi oczami za pomocą węchu, smaku i dotyku, degustuje świeży owoc lub warzywo określając jego cechy charaktery-styczne. Pozostali w oparciu o te cechy muszą odgadnąć jego nazwę.
8. Wspólne przygotowanie sałatki owocowej - zindywidualizowanie pracy i dostosowanie zadań do możliwości psychofizycznych uczniów.
9. Czynności porządkowe.
10. Konsumpcja przygotowanej sałatki.
11. Wklejenie przez uczniów do zeszytu zadania domowego oraz jego wyjaśnienie przez na-uczyciela.
Zajęcia końcowe:
10. Podsumowanie zajęć oraz ocena aktywności uczniów.
12. Podziękowanie uczniom za udział w zajęciach.
14. Pożegnanie.
Scenariusz zajęć - Karnawalowe maski
SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z PLASTYKI
Prowadzący: Zając Joanna
Data: 27.01.2012r.
Temat zajęć: Karnawałowe maski – wykonywanie prac plastycznych techniką kolażu.
V Oddział edukacyjno – terapeutyczny
Cele główne:
• rozwijanie zainteresowań plastycznych,
• wyrażanie siebie w formie ekspresji plastycznej.
Cele operacyjne (uczeń):
• zna pojęcia: maska, bal maskowy, karnawał, bal karnawałowy,
• potrafi odrysować samodzielnie lub z ewentualną pomocą wybrane szablony masek,
• potrafi sam wybrać ozdoby potrzebne do dekoracji maski,
• dba o estetykę wykonanej pracy,
• samodzielnie wykonuje czynności porządkowe po skończonej pracy
Cele rewalidacyjne:
• ćwiczenie chwytu pęsetkowego
• doskonalenie koncentracji uwagi
• rozwijanie percepcji wzrokowej i koordynacji wzrokowo- ruchowej,
• rozwijanie spostrzegawczości i wyobraźni.
Metody pracy wg Okonia:
• asymilacji wiedzy – pogadanka,
• praktycznego działania
Formy pracy:
• indywidualna,
• zbiorowa.
Pomoce dydaktyczne:
• przykładowe maski karnawałowe,
• bloki techniczne,
• szablony masek,
• kredki,
• nożyczki,
• cienkie gumki lub sznurek,
• papier kolorowy,
• dziurkacz,
• klej z brokatem,
• piórka,
• klej do papieru,
• pistolet do kleju na gorąco.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Zajęcia wstępne:
1. Przywitanie się z uczniami oraz zaproszenie wszystkich do zajęcia miejsca przy stole.
2. Przygotowanie pomocy dydaktycznych.
3. Rozmowa kierowana na temat trwającego okresu karnawału (bale, przebrania, maski karnawałowe)
4. Zaprezentowanie uczniom karnawałowych masek przygotowanych wcześniej przez nauczyciela.
Zajęcia właściwe:
5. Wykonywanie masek karnawałowych – zindywidualizowanie pracy i dostosowanie zadań do możliwości psychofizycznych uczniów:
- samodzielny wybór przez uczniów koloru kartki przeznaczonej do wykonania maski,
- odrysowanie kształtu maski z przygotowanego wcześniej szablonu lub obrysowanie kształtu dłoni przyłożonych do kartki papieru,
- wycinanie samodzielne lub z ewentualną pomocą kształtu maski,
- wybranie przez uczniów ozdób przygotowanych przez nauczyciela, celem ozdobienia maski,
- naklejanie ozdobnych elementów na wycięte maski.
Zajęcia końcowe:
6. Podsumowanie zajęć i nagrodzenie aktywności uczniów.
7. Wspólne wykonanie zdjęcia uczniów w maskach.
7. Ocena wykonanych prac oraz ich ekspozycja.
8. Podziękowanie uczniom za udział w zajęciach.
9. Czynności porządkowe.
10. Pożegnanie.
Prowadzący: Zając Joanna
Data: 27.01.2012r.
Temat zajęć: Karnawałowe maski – wykonywanie prac plastycznych techniką kolażu.
V Oddział edukacyjno – terapeutyczny
Cele główne:
• rozwijanie zainteresowań plastycznych,
• wyrażanie siebie w formie ekspresji plastycznej.
Cele operacyjne (uczeń):
• zna pojęcia: maska, bal maskowy, karnawał, bal karnawałowy,
• potrafi odrysować samodzielnie lub z ewentualną pomocą wybrane szablony masek,
• potrafi sam wybrać ozdoby potrzebne do dekoracji maski,
• dba o estetykę wykonanej pracy,
• samodzielnie wykonuje czynności porządkowe po skończonej pracy
Cele rewalidacyjne:
• ćwiczenie chwytu pęsetkowego
• doskonalenie koncentracji uwagi
• rozwijanie percepcji wzrokowej i koordynacji wzrokowo- ruchowej,
• rozwijanie spostrzegawczości i wyobraźni.
Metody pracy wg Okonia:
• asymilacji wiedzy – pogadanka,
• praktycznego działania
Formy pracy:
• indywidualna,
• zbiorowa.
Pomoce dydaktyczne:
• przykładowe maski karnawałowe,
• bloki techniczne,
• szablony masek,
• kredki,
• nożyczki,
• cienkie gumki lub sznurek,
• papier kolorowy,
• dziurkacz,
• klej z brokatem,
• piórka,
• klej do papieru,
• pistolet do kleju na gorąco.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Zajęcia wstępne:
1. Przywitanie się z uczniami oraz zaproszenie wszystkich do zajęcia miejsca przy stole.
2. Przygotowanie pomocy dydaktycznych.
3. Rozmowa kierowana na temat trwającego okresu karnawału (bale, przebrania, maski karnawałowe)
4. Zaprezentowanie uczniom karnawałowych masek przygotowanych wcześniej przez nauczyciela.
Zajęcia właściwe:
5. Wykonywanie masek karnawałowych – zindywidualizowanie pracy i dostosowanie zadań do możliwości psychofizycznych uczniów:
- samodzielny wybór przez uczniów koloru kartki przeznaczonej do wykonania maski,
- odrysowanie kształtu maski z przygotowanego wcześniej szablonu lub obrysowanie kształtu dłoni przyłożonych do kartki papieru,
- wycinanie samodzielne lub z ewentualną pomocą kształtu maski,
- wybranie przez uczniów ozdób przygotowanych przez nauczyciela, celem ozdobienia maski,
- naklejanie ozdobnych elementów na wycięte maski.
Zajęcia końcowe:
6. Podsumowanie zajęć i nagrodzenie aktywności uczniów.
7. Wspólne wykonanie zdjęcia uczniów w maskach.
7. Ocena wykonanych prac oraz ich ekspozycja.
8. Podziękowanie uczniom za udział w zajęciach.
9. Czynności porządkowe.
10. Pożegnanie.
piątek, 20 stycznia 2012
Pierogi leniwe z serem
Składniki:
- ½ kg sera białego
- 3 jajka
- ½ kostki masła
- cukier waniliowy
- szklanka mąszki pszennej
- cynamon
- Sól
Sposób przyrządzenia:
1.Ser biały, żółtka, cukier waniliowy utrzeć na jednolitą masę.
2.Z białek ubić sztywną pianę
3.Wszystkie składniki dokładnie i delikatnie wymieszać.
4.Dodać mąkę i zagnieść ciasto.
5.Z przygotowanej masy uformować wałeczki i pokroić w ukośne kluski.
6.Wrzucić do gotującej, osolonej wody
7.Na rozgrzaną patelnię dodać masło i roztopić.
8.Gdy kluski wypłyną na wierzch, wyjąć je łyżką cedzakową.
9. Polać roztopionym masłem, posypać cukrem i cynamonem.
- ½ kg sera białego
- 3 jajka
- ½ kostki masła
- cukier waniliowy
- szklanka mąszki pszennej
- cynamon
- Sól
Sposób przyrządzenia:
1.Ser biały, żółtka, cukier waniliowy utrzeć na jednolitą masę.
2.Z białek ubić sztywną pianę
3.Wszystkie składniki dokładnie i delikatnie wymieszać.
4.Dodać mąkę i zagnieść ciasto.
5.Z przygotowanej masy uformować wałeczki i pokroić w ukośne kluski.
6.Wrzucić do gotującej, osolonej wody
7.Na rozgrzaną patelnię dodać masło i roztopić.
8.Gdy kluski wypłyną na wierzch, wyjąć je łyżką cedzakową.
9. Polać roztopionym masłem, posypać cukrem i cynamonem.
Żurek Śląski
Składniki:
• Żurek na naturalnym zakwasie
• kiełbasa
• majeranek
• ziele angielskie
• liść laurowy
• pieprz
• ziemniaki
• jaja
Sposób przyrządzenia:
1.Kiełbasę pokroić w kostkę .
2.Ziemniaki obrać i pokroić w kostkę
3.Zagotować wodę, wrzucić pokrojone w kostkę ziemniaki,
dorzucić czosnek, ziele angielskie i listki laurowe.
4.Gdy ziemniaki w wywarze będą już miękkie,
wrzucić pokrojoną kiełbaskę.
5.Wlać Żurek, wymieszać dokładnie, doprawić solą i pieprzem
Pogotować zupę razem przez chwile.
6.Podawać z jajkiem ugotowanym na twardo, pokrojonym ćwiartki.
Smacznego!
Makaron z serem na słodko
Składniki:
-makaron świderki
- biały ser
- masło lub margaryna
- cynamon
- cukier
Sposób przyrządzenia:
1. Makaron ugotować w osolonej wodzie
2. Ser rozgnieść widelcem, dodać cukier , cynamon i wymieszać
3. Odcedzić makaron i wymieszać z masłem.
4. Dodać rozdrobniony ser i dobrze wymieszać.
5. Posypać cukrem
Smacznego!
poniedziałek, 16 stycznia 2012
Zabawy klanowe w przedszkolu
Wesołe, skoczne i ... integrujące, takie są zabawy z wykorzystaniem chusty animacyjnej Klanza. Polecam gorąco wszystkim nauczycielom nie tylko wychowania przedszkolnego. Ostatnimi czasy miałam okazję uczestniczyć w bardzo profesjonalnych warsztatach z wykorzystaniem właśnie tej formy integracji, podczas których świetnie się bawiłam, a także otrzymałam wiele materiałów instruktażowych oraz płytę z muzyką do wykorzystania podczas zajęć z klanzą.
Kursy, szkolenia i warsztaty - Filcowanie
Oczywiście bardzo ważne w pracy Pedagoga specjalnego jest ciągłe doszkalanie się. Gdy wiąże się ono z rozwijaniem własnym pasji i zainteresowań można połączyć przyjemne z pożytecznym. I tak jest w moim przypadku. W ostatnim czasie miałam okazje uczestniczyć w kilku szkoleniach dzięki którym wzbogaciłam swój warsztat pracy. Jedno z nich dotyczyło filcowania na sucho, które prowadziła Pani mgr Joanna Król, "zarażając" mnie filcowanie do reszty.
Subskrybuj:
Posty (Atom)