SCENARIUSZ ZAJĘĆ KULINARNYCH
Prowadzący: Zając Joanna
Data: 06.10.2011r.
Temat: Sałatka jarzynowa.
Liczba godzin: 3 godziny lekcyjne
Klasa przysposabiająca do pracy
Cel ogólny:
• wykształcenie umiejętności przyrządzenia sałatki jarzynowej
Cele szczegółowe (uczeń):
• potrafi samodzielnie lub z pomocą wymienić składniki z jakich należy przyrządzić sa-łatkę jarzynową
• zna etapy przygotowania sałatki jarzynowej
• potrafi samodzielnie lub z pomocą posługiwać się nożem lub obieraczką tj. obierać i kroić
Cele rewalidacyjne:
• stymulacja węchu, smaku i dotyku
• usprawnianie funkcji manualnych poprzez obieranie i krojenie składników
• kształcenie koncentracji uwagi
• poszerzenie czynnego i biernego słownika
• kształtowanie nawyków prawidłowego posługiwania się narzędziami kuchennymi takimi jak: noże, obieraczki
• usprawnianie czynności posługiwania się sprzętem gospodarstwa domowego -
obsługa kuchenki elektrycznej
Metody nauczania wg Okonia:
• asymilacji wiedzy – pogadanka,
• samodzielnego dochodzenia do wiedzy - odkrywanie
• praktycznego działania
Formy pracy:
• indywidualna,
• zespołowa.
Pomoce dydaktyczne:
• karty pracy,
• składniki potrawy: marchew, seler, ziemniaki, pietruszka, kukurydza, groszek, ogórki kiszo-ne, jaja, majonez, sól, pieprz
• miska
• deski do krojenia
• noże
• fartuchy
• garnek
• duża łyżka
• widelce
• kuchenka elektryczna
Przebieg zajęć:
Zajęcia wstępne:
1. Przywitanie się z uczniami oraz zaproszenie wszystkich do zajęcia miejsca przy stole.
2. Zapisanie tematu zajęć przez nauczyciela na tablicy. Uczniowie w miarę swoich możli-wości przepisują temat do zeszytu bądź przepisują po śladzie zapisany temat w zeszycie przez nauczyciela.
3. Demonstracja składników sałatki oraz pogadanka na temat sposobu jej przyrządzenia.
4. Wklejenie kart pracy do zeszytu oraz ich omówienie.
5. Wklejeniu przepisu do księgi kucharskiej.
Zajęcia właściwe:
6. Przygotowanie siebie (umycie rąk, założenie fartuszka) oraz stanowiska do zajęć (de-seczki do krojenia, noże, talerzyki, miska)
7. Przygotowanie sałatki zgodnie z przepisem oraz zachowaniem bezpieczeństwa podczas pracy:
- określenie zadań z podziałem na poszczególne osoby (zindywidualizowanie pracy i do-stosowanie zadań do możliwości psychofizycznych uczniów):
- przygotowanie i obróbka składników potrzebnych do wykonania sałatki (mycie, obiera-nie, gotowanie, krojenie)
8. Uporządkowanie stanowiska pracy po skończonych zajęciach
9. Nakrycie do stołu oraz degustacja wykonanej sałatki.
Zajęcia końcowe:
10. Podsumowanie zajęć oraz ocena aktywności uczniów.
12. Podziękowanie uczniom za udział w zajęciach.
14. Pożegnanie.
Z dużym zainteresowaniem czytam te Twoje scenariusze zajęć. Mam do czynienia z młodzieżą z niesprawnością intelektualną, ponieważ pracuję jako wolontariuszka w stowarzyszeniu osób niepełnosprawnym w moim mieście.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam serdecznie!
Bardzo dziękuję za zainteresowanie. Pozdrawiam serdecznie!
OdpowiedzUsuń